Książki dla dorosłych,  Książki dla dzieci i młodzieży

„Wiersze pierwsze” Emilia Borodo

Czym dla mnie jest poezja i dlaczego tak bardzo cenię sobie tę formę pisania? Wiersze to zbitka zaledwie kilku słów, które kryją w sobie cały ogrom bogactwa. Ileż przyjemności sprawia mi odkrywanie sensu każdego znaku. Wielkim szacunkiem darzę twórców, którzy odważyli się przelać na papier własne myśli i oddać w ręce innych swoje dzieła. Puszczając swoje słowa w świat, poniekąd przestają być ich autorami. Dlaczego? Przecież to w ich głowach i sercu zrodziła się inspiracja. Ale z wierszami jest tak, że ich znaczenie nie zależy tylko od poety. Ile odbiorców utworu, tyle autorów interpretacji. Poezja to taki oddech dla duszy, dlatego każdy człowiek powinien czasem sięgnąć po wiersze. Dziś chciałabym zachęcić Was do poznania utworów młodej osoby, tegorocznej absolwentki szkoły podstawowej, która swoimi spostrzeżeniami przenosi nas w świat refleksji.

Gdy wzięłam do ręki pięknie wydany tomik wierszy Emilii Borodo, moim oczom ukazały się słowa, które układały się w wyjątkowo dojrzałą wędrówkę w głąb siebie i między ludzi. Spostrzeżenia, którymi dzieli się młoda autorka to nie jest wyraz buntu i zagubienia, czyli tego co typowe dla wieku nastoletniego. To dowód na to, że młodzieńcza dusza potrafi odkrywać siebie też w inny sposób. Kształtuje siebie, swoje poglądy, jednocześnie odgadując kształt i wizerunek świata poprzez pisanie. Podmiot liryczny stanął przed niełatwym zadaniem, jakim jest obserwacja życia. To z niej wypływają przemyślenia. Treści wierszy przepełnione są spokojem, harmonią, choć niektóre dotykają burzliwych kwestii.

Świat jest piękny, ale skomplikowany. Młody człowiek w trakcie dojrzewania zauważa, że coraz więcej elementów nie pasuje do całości układanki. Dzięki wrażliwości, która nie jest jeszcze przytłoczona codziennością, wierzy jednak i próbuje pokazać innym, że każde puzzle, można ułożyć. Wystarczy się postarać i nigdy nie tracić nadziei. I tego, my dorośli, powinniśmy uczyć się od młodszego pokolenia. Polecam Wam poznać świadome pióro tej młodej poetki!

69 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *