Książki dla dorosłych

„Tandem” Eliza Segiet

„Tandem” to utwór dramatyczny w dorobku Elizy Segiet, która w świecie literatury i sztuki kojarzy się głównie z poezją. Tematem tego krótkiego, acz wyrazistego utworu jest (pozornie) życie małżeństwa Olgi i Marcela oraz ich dorosłego syna Hirusia. Niemały też udział mają inni: głuchoniema ciotka Adela i Miruś – przyjaciel bohaterów. Rozpisana w dwóch aktach sztuka sceniczna rozpoczyna się w momencie, gdy nadopiekuńcza matka snuje plany wobec przyszłości swojego dorosłego (ale czy dojrzałego?) już syna. Pragnie ona, aby Hiruś stał się wielkim artystą, wybitnym poetą i osiągnął tym samym najwyższą wartość w życiu, czyli sławę. Znacznie mniej nadziei pokłada w synu nieco patriarchalny ojciec, który nie kryje swojego zdania i w twórczości Hirusia upatruje jedynie niskich lotów rymowanki. I w tym miejscu rozpoczyna się ciąg zarysowanych sytuacji, które karykaturalnie ukazują indywidua rodziny i relacje, jakie ich łączą, potrzeby i ukryte pragnienia.

„Tandem” to doskonale stworzona przestrzeń różnorodnych dwuznaczności. W akcie pierwszym poznajemy bohaterów i wspomnianą sytuację, zaś akt drugi to moment, kiedy wszyscy zrzucają maski i pokazują swoje prawdziwe oblicze. Wszystko to prowadzi do zakończenia, które jest wielce zaskakujące. Kim okażą się tak naprawdę bohaterowie i jaką rzeczywistą rolę pełnią w rodzinie?

Lektura tego utworu to była dla mnie istna przyjemność. Na zaledwie kilku stronach doznałam rozrywki, ale i życiowej refleksji. Przedstawiona sztuka skłoniła mnie do wielu przemyśleń. W jakim kierunku zmierza świat wartości? Jakie ideały prezentują media? Czym jest dzisiejsza miłość i relacje w rodzinie? Czy potrafimy jeszcze prowadzić dialog?

„Tandem” to jednak nie tylko ciekawa treść. Autorka zaprezentowała nam również dopracowaną w szczegółach formę. Precyzyjna narracja i didaskalia, które pomogły wyobrazić sobie miejsce, akcję i bohaterów. Odniosłam wręcz wrażenie, że uczestniczę w spektaklu!

Polecam Wam lekturę tego utworu i gwarantuję, że będą Wam towarzyszyć niezapomniane wrażenia. A mi pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś zobaczę tę sztukę na deskach teatru. 

 

Dziękuję Autorce za wspaniałe chwile przy lekturze. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *