Książki dla dorosłych

„Tandem” Eliza Segiet

„Tandem” to utwór dramatyczny w dorobku Elizy Segiet, która w świecie literatury i sztuki kojarzy się głównie z poezją. Tematem tego krótkiego, acz wyrazistego utworu jest (pozornie) życie małżeństwa Olgi i Marcela oraz ich dorosłego syna Hirusia. Niemały też udział mają inni: głuchoniema ciotka Adela i Miruś – przyjaciel bohaterów. Rozpisana w dwóch aktach sztuka sceniczna rozpoczyna się w momencie, gdy nadopiekuńcza matka snuje plany wobec przyszłości swojego dorosłego (ale czy dojrzałego?) już syna. Pragnie ona, aby Hiruś stał się wielkim artystą, wybitnym poetą i osiągnął tym samym najwyższą wartość w życiu, czyli sławę. Znacznie mniej nadziei pokłada w synu nieco patriarchalny ojciec, który nie kryje swojego zdania i w twórczości Hirusia upatruje jedynie niskich lotów rymowanki. I w tym miejscu rozpoczyna się ciąg zarysowanych sytuacji, które karykaturalnie ukazują indywidua rodziny i relacje, jakie ich łączą, potrzeby i ukryte pragnienia.

„Tandem” to doskonale stworzona przestrzeń różnorodnych dwuznaczności. W akcie pierwszym poznajemy bohaterów i wspomnianą sytuację, zaś akt drugi to moment, kiedy wszyscy zrzucają maski i pokazują swoje prawdziwe oblicze. Wszystko to prowadzi do zakończenia, które jest wielce zaskakujące. Kim okażą się tak naprawdę bohaterowie i jaką rzeczywistą rolę pełnią w rodzinie?

Lektura tego utworu to była dla mnie istna przyjemność. Na zaledwie kilku stronach doznałam rozrywki, ale i życiowej refleksji. Przedstawiona sztuka skłoniła mnie do wielu przemyśleń. W jakim kierunku zmierza świat wartości? Jakie ideały prezentują media? Czym jest dzisiejsza miłość i relacje w rodzinie? Czy potrafimy jeszcze prowadzić dialog?

„Tandem” to jednak nie tylko ciekawa treść. Autorka zaprezentowała nam również dopracowaną w szczegółach formę. Precyzyjna narracja i didaskalia, które pomogły wyobrazić sobie miejsce, akcję i bohaterów. Odniosłam wręcz wrażenie, że uczestniczę w spektaklu!

Polecam Wam lekturę tego utworu i gwarantuję, że będą Wam towarzyszyć niezapomniane wrażenia. A mi pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś zobaczę tę sztukę na deskach teatru. 

 

Dziękuję Autorce za wspaniałe chwile przy lekturze. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *