Książki dla dorosłych

„Pożar w mojej głowie” Kamila Mitek

Jakiś czas temu miałam ogromną przyjemność poznać twórczość Kamili Mitek. Jej debiutancka powieść „Na śniadanie… tort szpinakowy” wprost skradła moje czytelnicze serce. Trafiła w moje ręce w idealnym momencie. Wtedy, kiedy tak bardzo potrzebowałam lekarstwa na wytchnienie i oderwanie się od codzienności. Efekt był natychmiastowy. Poprawa nastroju, lekkość ducha i uśmiech. Jak to bywa z lekami, czasami występuje jakiś skutek uboczny. W moim przypadku był nim ogromny zapał do poznania kolejnej powieści wspomnianej Autorki 🙂

„Pożar w mojej głowie” to historia Doroty, która jest zawodową strażaczką. Dziwne? A jednak! Okazuje się, że mundur strażacki idealnie współgra również z kobiecą sylwetką. Jednak nie do końca zgadzają się w z tym inni. Dlatego też Dorota czuje presję, aby jeszcze bardziej angażować się w swoje zawodowe obowiązki i udowadniać, że radzi sobie w męskim fachu. W tej na pozór silnej kobiecie kryje się również wrażliwa istota, która głęboko w sercu nosi tęsknotę za pewnym mężczyzną. To właśnie niebezpieczny zawód, jaki wykonuje z ogromną pasją przyczynił się do tego, że jej związek rozpadł się niczym drewniany domek pod wpływem ognistych płomieni. Do problemów sercowych dochodzą jeszcze inne. Przełożony ją dyskryminuje, a ojczym nieustannie krytykuje. Na co dzień ta dzielna kobieta pomaga innym, ale czy uda jej się uratować siebie z pożaru, jaki szaleje w jej głowie?

Książka Kamili Mitek to kawał dobrej i przyjemnej literatury obyczajowej, która oczarowuje czytelnika od pierwszych stron. Lekki styl, dobrze skonstruowani bohaterowie i dialogi,  ciekawe dygresje i z pozoru epizodyczne wątki, które zgrabnie przenikają fabułę. Do tego miłość! Ta nowa, niespodziewana i niewiadoma. Wszystko to tworzy świetną historię, w której nie brakuje również refleksji nad ludzkim życiem i jego trudami – dyskryminacja, walka ze swoimi (kobiecymi) słabościami i emocjami, odkrywanie własnego ja oraz dystans do siebie i świata.

Dużym atutem powieści jest fakt, że wątek miłosny nie przesłania całości. Jest on tu zaledwie nutką w całej melodii życia bohaterki. W tym miejscu kieruję również ukłon w stronę Autorki za rzetelne przygotowanie do przedstawienia fabuły, w której dużą rolę odgrywa zawód strażaka i emocjonalny rozwój młodzieży, która ma niemały wkład w całą historię.  

Polecam Wam tę lekką, ale niebanalną lekturę. Powieść zawierającą momenty, które przeżywa się całym sobą i fragmenty, które sprawiają, że kąciki ust unoszą się ku górze 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *